Titulní obrázek


BMW musí zkontrolovat 250.000 vozů X5

BMW má nyní nepříjemnosti s prodanými vozy modelu X5. U jedné součástky motoru totiž hrozí, že se může rozlomit a vyřadit z provozu posilovač řízení. Zkontrolovat se tak bude muset 250 000 vozů.

Podle Národního úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) se v USA týká problém 29.800 vozů. Dalších 5500 vozů je z Kanady. Ve zbytku světa jde o více než 200 tisíc aut. Problém se objevil loni v Kanadě. Úřady dodaly, že závada zatím v USA a Kanadě nezpůsobila nehodu, ani zranění.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

Mluvčí BMW v USA uvedl, že firma neví o tom, zda závada způsobila nehodu v jiných zemích. Podle BMW hrozí, že se může uvolnit a poškodit šroub, který drží řemenici. Pokud se tak stane, může přestat fungovat posilovač řízení, čímž se zvyšuje riziko nehody. Modely X5 a X6 byly X5 a X6 svolávány do servisů kvůli řízení už dvakrát. Před rokem byl zase problém s posilovačem řízení, kde mohla unikat kapalina. Ta se mohla dostat na horké výfukové potrubí, kde by mohla začít hořet. V USA bylo kvůli tomuto problému do servisů svoláno 2.642 X5 a X6.

Následně bylo oznámeno, že více než 10.370 exemplářů X5 a X6 bude muset navštívit servis. Jakmile motor pracoval, mohla být kvůli vadnému krytu hydraulické převodky řízení vytlačena ven ozubnice. Pokud by se tak stalo, začal by hydraulický olej proudit do měchu. Následně mohlo dojít k poklesu tlaku, což by vedlo k možnému selhání posilovače řízení.