Titulní obrázek


BMW chce založit novou továrnu, nyní v Mexiku

Automobilka BMW před dvaceti lety založila severoamerický montážní závod ve Spartanburgu. Nyní by chtěla udělat to samé, ale v Mexiku. Podle dostupných informací plánuje společnost stavbu nové výrobní linky sedanů řady 3 čtyři místa v Mexiku.

Povinné ručení 2012: V letošním roce se ceny povinného ručení dostaly vlivem konkurence na historická minima. Máte-li starší smlouvu, porovnejte si vaši platbu s některou online kalkulaček povinného ručení.

V současnosti mají probíhat jednání s místními úřady o finančních pobídkách nebo daňových úlevách. Jedním z favoritů na stavbu nové továrny je údajně Svobodný a suverénní stát Querétaro na severu Mexika. Konečné rozhodnutí o novém výrobním místě padne příští rok a výroba se v novém závodě rozběhne koncem roku 2016 nebo začátkem roku 2017. BMW údajně zvažuje, že bude kromě řady 3 v novém podniku v Mexiku vyrábět i novou modelovou řadu s pohonem předních kol, jejíž příchod na trh má být naplánován na rok 2017. V prvních letech po spuštění výroby má být roční produkce mexického závodu mezi 40.000 a 50.000 vozy, což jsou podobná čísla s jakými v roce 1994 zahajoval výrobu závod ve Spartanburgu.

Konečná roční kapacita se má pohybovat od 100.000 do 150.000 automobilů. BMW chce stavět vozidla v Mexiku, protože tato země má obchodní dohody se Severní i Jižní Amerikou a některými asijskými zeměmi. Obchod mezi Mexikem, Evropou a částí Brazílie, Argentinou, Uruguayí a Paraguayí je bez cla. Přesunutí části výroby řady 3 z Německa do Mexika ochrání BMW před výkyvy měny a to si pak bude moci dovolit expandovat i v ekonomicky problematické eurozóně. Výroba v Mexiku také umožní větší cenovou konkurenceschopnost řady 3 proti Mercedesu třídy C, jehož produkce se má rozběhnout od roku 2014 v podniku ve Vance v Alabamě.

Do Mexika míří i automobilka Audi, která svůj záměr potvrdila na jaře letošního roku. Audi zde hodlá od roku 2016 vyrábět druhou generaci SUV Q5. Místo pro výstavbu nového výrobního závodu značky Audi v Mexiku má být upřesněno později. BMW v současnosti rozšiřuje svůj výrobní podnik ve Spartanburgu. Do roku 2014 se zde má zvýšit výrobní kapacita na 350.000 vozů ročně. Ve stejném roce zde má být zahájena výroba modelu s označením X4. V roce 2011 vyrobilo BMW ve Spojených státech 276.065 vozů, což představuje oproti roku 2010 nárůst o 75 %.